Światłowód w Poznaniu – najkorzystniejsze oferty

Dzisiaj każdy chce mieć szybki Internet. Poznań jest jednym z tych miast, w których to możliwe. Co jednak cechuje najkorzystniejszą ofertę? Na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę. Pierwsza to oczywiście prędkość. Druga to rodzaj infrastruktury. W zasadzie pierwsza i druga wiążą się ze sobą, bo jeśli dany dostawca ma infrastrukturę opartą o światłowody, to będzie mógł oferować wyższe prędkości. Przy czym światłowód światłowodowi nierówny i znajdziemy różne prędkości przy usługach prowadzonych światłowodem.

Światłowody warto rozważać także z tego powodu, że są to sieci bardzo stabilne, zapewniające praktycznie nieprzerwany Internet. Poznań nie musi obawiać się przerw w dostępie do sieci spowodowanych burzami czy gwałtownymi ulewami – światłowody biegną pod ziemią i są odporne na warunki atmosferyczne, a także trwałe i mało podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Warto też zwrócić uwagę na symetrię łącza lub stopień jego asymetrii. Chodzi o różnicę między szybkością pobierania i wysyłania. W przypadku łącza symetrycznego taka różnica nie istnieje. W łączach asymetrycznych prędkość pobierania zawsze wyższa jest od prędkości wysyłania. Zazwyczaj stosunek ten wynosi 10:1, czyli ten sam plik, który pobieramy w minutę, wysyłać będziemy w dziesięć.

Sprawdźmy zatem trzech dostawców, którzy w Poznaniu oferują światłowody.

INEA

INEA wyróżnia się nie tylko tym, że oferuje superszybkie łącze światłowodowe, ale także symetryczny Internet. Poznań może więc pochwalić się najwyższą w Polsce prędkością przesyłu 10 Gb/s i to w obie strony! Oczywiście niższe prędkości również są dostępne. Do tego światłowodowy Internet można mieć w pakiecie z telewizją oraz telefonem.

Orange

Orange oferuje łącze światłowodowe o prędkości pobierania do 600 Mb/s. Nie jest to łącze symetryczne, prędkość wysyłania jest niższa i wynosi 100 Mb/s. To znacznie mniej niż 10 Gb/s od INEA, ale nadal sporo jak dla użytku domowego. Oczywiście w przypadku Orange też możemy łączyć rachunki za Internet i telefon.

Vectra

Vectra też oferuje światłowód o prędkości pobierania do 600 Mb/s. Ich oferta ustępuje jednak Orange pod względem prędkości wysyłania danych, która tutaj wynosi raptem 30 Mb/s. Asytmetryczność łącza jest tu więc znaczna, choć u większości użytkowników nie będzie to odczuwane na co dzień. Prędkość wysyłania danych istotna jest, kiedy pracujemy z dużymi plikami i wysyłamy je do chmury lub wgrywamy filmy na YouTube’a itp. Do zwykłej komunikacji 30 Mb/s wystarcza, a Vectra kusi także promocjami i np. obniża abonament aż o połowę przez pierwsze cztery miesiące.

Szybki Internet? Poznań jest dla niego idealnym miastem. Bez względu na to, czy potrzebujesz rozwiązań dla firmy, czy Internetu na domowy użytek – bez problemu dopasujesz oferty do własnych potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here