testowanie oprogramowania na zamówienie

Każda aplikacja czy oprogramowanie na zamówienie przed wypuszczeniem ich do użytku, powinny przejść proces testowania. Takie działanie ma za zadanie wyeliminować jak najwięcej błędów w kodzie i sprawić, że produkt końcowy będzie przyjazny dla użytkownika. To, jak testowane jest oprogramowanie na zamówienie, potrafi się jednak różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Ręczne testowanie oprogramowania

Testowanie oprogramowania ręczne (manualne) to metoda najbardziej klasyczna i najbardziej prostolinijna ze wszystkich możliwych. Opiera się ona na tym, iż nowe oprogramowanie, które zostało napisane przez pracownika znającego odpowiedni kod, testowane jest w celu odnalezienia błędów w tymże kodzie. Tester aplikacji lub systemu otwiera go na urządzeniu testowym i manualnie sprawdza poprawność działania.

Testowanie oprogramowania ręczne zakłada więc, że tester aplikacji będzie wertował nowe oprogramowanie i najzwyczajniej szukał w nim błędów. Nowe oprogramowanie może się również okazać nie aż tak przyjazne dla użytkownika. To również jest częścią testowania, ponieważ decydując się na oprogramowanie na zamówienie, klient oczekuje produktu najwyższej jakości pod wszelkimi możliwymi względami. Wczesne wykrywanie błędów może być również prowadzone na wszystkich etapach produkcji, np. testowanie oprogramowania na zamówienie, przygotowanego przez ittouch.pl zaczyna się już na początkowych etapach tworzenia dokumentacji.

Warto również wspomnieć, że co prawda testowanie oprogramowania przeważnie odbywa się przed wypuszczeniem go do użytku, codzienne używanie danego programu także może być uznane za testowanie. Po zakupie gwarancja na oprogramowanie powinna pokrywać ewentualne straty, ale testerem aplikacji może okazać się jej zwykły użytkownik, który sukcesywnie zgłasza błędy i sugestie.

Testowanie oprogramowania automatyczne

W przypadku, kiedy oprogramowanie na zamówienie jest większych rozmiarów, warto rozważyć metodę testowania oprogramowania automatycznie. Proste oprogramowanie na telefon może być w miarę proste do analizy, ale kiedy zamówiony program jest znacznie większy i bardziej skomplikowany, ilość procesów potrzebnych do pełnego sprawdzenia może okazać się zbyt wysoka dla zwykłego testera oprogramowania.

W takim wypadku warto wziąć pod uwagę automatyczne testowanie oprogramowania, ponieważ wykorzystując komputer, jesteśmy w stanie szybciej sprawdzić większą ilość powtarzalnych procesów i działań. Dzięki pracy 24/7 aktualizacja oprogramowania będzie możliwa do przeprowadzenia szybciej, a to oznacza większą możliwość dopracowania produktu końcowego.

Testowanie oprogramowania w chmurze

Co prawda standardowe testowanie automatyczna ma dużo potencjalnych zalet, wydajność testów w dalszym ciągu uzależniona jest od mocy obliczeniowej maszyny wykonującej testy. Rozwiązaniem na jeszcze większe poprawienie jakości naszego oprogramowania na zamówienie jest korzystanie z testowania oprogramowania w chmurze. Chmura obliczeniowa to sposób na zwiększenie mocy obliczeniowej, bez konieczności posiadania koniecznej infrastruktury.

Testowanie oprogramowania na zamówienie prowadzone w chmurze działa podobnie do testów automatycznych, ale przeprowadzane jest niejako zdalnie. Decydując się na to rozwiązanie, wykupujemy niejako dostęp do mocy obliczeniowej potrzebnej do testowania oprogramowania, bez konieczności zakupu wymaganych urządzeń.

Tak więc to jak testowane jest oprogramowanie na zamówienie, zależy w głównej mierze od wymagań danego produktu. Oprogramowanie mniej skomplikowane może być łatwiejsze do obsługi przez testera manualnie. Większe zamówienia wymagają jednak automatyzacji pracy, a często także większej mocy obliczeniowej, która dostępna jest w chmurze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here