Fotowoltaika

Fotowoltaika jest coraz powszechniejsza, znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Wiele gospodarstw domowych może pochwalić się panelami na swoim dachu lub w ogródku, co więcej – coraz więcej firm postanawia inwestować w fotowoltaikę.

Na czym polega fotowoltaika dla firm?

Zasady działania fotowoltaiki dla firm są takie same, jak w przypadku gospodarstwa domowego – firma może zainstalować PV, by zasilać sprzęty i urządzenia w swoim przedsiębiorstwie. Co więcej, energia z falownika może zasilać stację ładowania pojazdów, co jest dodatkowym atutem dla przedsiębiorców, którzy zakupili samochody elektryczne. Fotowoltaikę dla firm znajdziesz w ofercie SigmaPolska.pl, przeanalizują oni zapotrzebowanie energetyczne twojego przedsiębiorstwa i na podstawie zużycia prądu, wybiorą dla ciebie najlepszą ofertę.

Firmy płacą coraz wyższe rachunki za prąd

Firmy w 2022 roku muszą płacić więcej za prąd, nikt nie spodziewał się takich podwyżek, przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale za MWh musiały zapłacić ponad tysiąc złotych. W portfele przedsiębiorców uderza też podwyżka opłaty mocowej, która jest pobierana, jeśli firma działa od godziny 7 do 22 w dni robocze, można ją jednak zmniejszyć, decydując się na instalację PV z magazynem energii.

Zalety fotowoltaiki dla firm

Instalacja paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim niższe rachunki za prąd. Im więcej energii ze słońca zostanie pozyskane, tym mniejsze będą rachunki. Instalacja PV to także swego rodzaju zabezpieczenie firmy przed nieprzewidzianymi podwyżkami cen za energię, prąd z roku na rok drożeje, inwestycja w fotowoltaikę pozwoli nam oszczędzić. Co więcej, na firmy nakładane są często ograniczenia w zakresie poboru energii, z fotowoltaiką nie trzeba się martwić o jej przekroczenie. Warto zastanowić się nad inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Całkowity koszt, który przeznaczymy na montaż paneli PV zwróci się po mniej więcej 8 latach, może trochę więcej, w zależności od poziomu autokonsumpcji firmy. Co więcej, po tych kilku latach, kiedy inwestycja się zwróci – będziemy już tylko oszczędzać. W ciągu 20 lat fotowoltaika pozwala firmie zaoszczędzić kilkanaście milionów złotych.

Dotacje na fotowoltaikę dla firm

Programy rządowe takie jak “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”, które oferują bezzwrotne dotacje na zakup fotowoltaiki, są bardzo popularne wśród osób fizycznych, przedsiębiorstwa nie mogą z nich skorzystać. Niestety takich programów, które mogłyby pomóc firmom zainwestować w PV jest mniej. Przedsiębiorca może złożyć wniosek do projektu “Energia Plus”, by w ramach programu otrzymać pożyczkę z możliwością częściowego umorzenia. Można starać się o pokrycie kosztów w 80%, pożyczka na fotowoltaikę jest udzielana na maksymalnie 15 lat. Innych form wsparcia finansowego można poszukać między innymi w Regionalnym Programie Operacyjnym, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji lub w Krajowym Planie Odbudowy.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here