Serwer internetowy umożliwia działanie innym urządzeniom i oprogramowaniu, dzięki udostępnianiu miejsca na pliki, a więc powierzchni dyskowej, pamięci RAM, procesora itd. Dzięki niemu strona www, portal internetowy, poczta elektroniczna, mogą działać, jak należy. Wśród oferty serwerowej można znaleźć możliwość wykupienia serwera VPS? Co to takiego?
Co to jest serwer VPS?
VPS to skrót z ang. Virtual Private Server, w tłumaczeniu jest to więc Wirtualny Serwer Prywatny. Jest to wydzielona przestrzeń serwera. Podzielona została za pośrednictwem wirtualizacji. Każdy użytkownik ma swoje własne środowisko (CPU, pamięć RAM), niezależne od innych osób. Jest to więc zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż hosting współdzielony. Dzięki niezależności od innych użytkowników, serwery VPS mogą być szybkie i bezpieczne (seohost.pl), a tańsze niż serwery dedykowane. Jakie jeszcze zalety ma serwer VPS?
Zalety serwera VPS
Serwer VPS to alternatywa dla serwera dedykowanego i współdzielonego. Sprawdza się przy projektach na tyle ważnych, że dzielenie z innymi użytkownikami pamięci RAM, procesora i innych zasobów jest ryzykowne, ale nie na tyle wielkich, by konieczne było wykupienie serwera dedykowanego.
Serwer VPS powstaje w wyniku procesu wirtualizacji, a więc podzielenia zasobów maszyny na wirtualne części. W tym wypadku, tak jak przy serwerach współdzielonych dzielimy się zasobami z innymi klientami firmy hostingowej, ale z tą różnicą, że wszystkie wirtualne maszyny są odizolowane. Co to oznacza? Nie dość, że użytkowników jest znacznie mniej, niż ma to miejsce przy serwerze współdzielonym, to jeszcze ich działania nie wpływają negatywnie na nasze własne.
Ponadto serwer VPS oferuje sporą elastyczność pod względem skalowania zasobów. Wszelkie prace, a więc manipulacja ilością pamięci RAM, przestrzenią macierzy dyskowej, czy mocą CPU jest płynna, a co najważniejsze — da się ją przeprowadzić bez ingerencji w zasoby znajdujące się na serwerze. Tak więc użytkownicy nic nie odczuwają.
Zaletą serwera VPS jest też jego cena. Oczywiście jest to rozwiązanie droższe niż gdyby wybrać hosting współdzielony, ale zdecydowanie zapłacić trzeba mniej niż gdyby zdecydować się na hosting współdzielony.
Co ważne, na serwerze VPS można zainstalować to, co się chce. Nie ma żadnych ograniczeń w kontekście instalowania oprogramowania.
Kto potrzebuje serwera VPS?
Osoby, które często obserwują, że tracą klientów przez to, że ich serwis działa wolno, a czasami nawet przestaje prawidłowo funkcjonować, potrzebują właśnie serwera VPS. Jednak tutaj należy mierzyć siły na zamiary. Jeśli ilość wejść jest faktycznie duża, wówczas warto przeliczyć, czy opóźnienia na stronie mają wpływ na duże straty.
Jeśli liczy się tylko i wyłącznie na rozwój, na ciągły wzrost ilości użytkowników, to trzeba mieć niezależne środowisko, które posiada odpowiednią moc obliczeniową. Duży ruch na portalu, stronie przedsiębiorstwa, w sklepie online z tysiącami unikalnych użytkowników wymaga odpowiednich przygotowań.
Na pewno na serwer VPS powinny postawić administratorzy, którzy chcą zainstalować nietypowe oprogramowanie, którego na próżno szukać w standardowej ofercie hostingu współdzielonego.
Serwer VPS będzie dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Zwłaszcza powinni o nim pomyśleć właściciele dużych serwisów lub szybko się rozwijających. To też doskonały wybór przy nietypowych potrzebach związanych z oprogramowaniem oraz przy dużym zapotrzebowaniu na moc.