Rozdzielnice budowlane

Rozdzielnice to podstawowe urządzenia wykorzystywane na każdym placu budowy. Niezależnie, czy wykonywane są prace ziemne, wykończeniowe, instalacyjne, remontowe czy inne – zastosowanie rozdzielnicy jest zadaniem obowiązkowym. Pozwala na sprawne i w pełni bezpieczne doprowadzenie energii elektrycznej na dany plac oraz jej użytkowanie zgodnie z zamierzonymi działaniami. Za pośrednictwem rozdzielnicy podłączysz urządzenia elektryczne, maszyny budowlane i konstrukcyjne, a także inne duże sprzęty. Poniżej skupiamy się na specyfikacji dostępnych rozdzielnic oraz podpowiadamy po jakie urządzenia warto sięgnąć, a z jakich zrezygnować, jeśli zależy Ci na zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa na placu budowy. 

Konstrukcja, wykończenie i inne elementy rozdzielnic budowlanych 

Rozdzielnice budowlane posiadają nieco odmienną konstrukcję, niż urządzenia stosowane w innych miejscach – na przykład budynkach mieszkalnych. Ważne jest między innymi z jakich materiałów została ona wykonana. Najczęściej, stosuje się materiały o podwyższonej odporności i wytrzymałości, mogące znosić przez długi okres czasu szkodliwe i uciążliwe oddziaływania. Wybierając obudowę, warto zwrócić uwagę na jej szczelność, która została określona za pomocą parametru IP. Jego wartość powinna być dość wysoka, co pozwoli uchronić znajdujące się w środku rozdzielnicy wtyki, mikrowyłączniki i bezpieczniki od szkodliwego wpływu wilgoci i pyłków. 

Ponadto, obudowa powinna być odporna na działanie promieniowania słonecznego, które mogłoby doprowadzić do jej niepotrzebnego nagrzewania się. Warto też wybrać obudowę odporną na wpływ substancji żrących i chemicznych. Do najchętniej wybieranych należą produkty wykonane z wytrzymałej blachy aluminiowej lub innych materiałów termoutwardzalnych. Przykładowo – żywica poliestrowa lub poliwęglany również okazują się materiałami wystarczająco wytrzymały, by produkować z nich rozdzielnice budowlane. 

Dodatkowe zabezpieczenia w konstrukcji rozdzielnic

Warto podkreślić, że rozdzielnica powinna być wyposażona w dodatkowe moduły i elementy o funkcji zabezpieczającej. Polecamy sięgać po rozdzielnice, w których znajdują się mechanizmy osłaniające obwód oraz wyłącznik główny, a mechanizmami przeciwporażeniowym. Te ostatnie chronią wszystkich pracowników danego placu budowy, którzy mogliby mieć do czynienia z daną rozdzielnicą. 

Warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich, nieupoważnionych. Wiele spośród dostępnych rozdzielnic posiada specjalne zamki baskwilowe, zawiasy antywłamaniowe (wyposażone w specjalne zaczepy) bądź kłódki. Znajdziesz także rozdzielnice ze specjalnymi systemami ryglowania, o zastosowaniu antywłamaniowym.

Na koniec warto podkreślić, że nowoczesne rozdzielnice budowlane mogą być wyposażone w specjalne urządzenia pomiarowe. Będą one przekazywać informacje na temat pobieranej mocy, stopnia zużywanej energii, napięcia, częstotliwości lub innych parametrów związanych z funkcjonowaniem całego układu. Są one prezentowane na prostym wyświetlaczu, co stanowi duże ułatwienie na wielu placach budowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here