Czym są klucze publiczne, prywatne w portfelu kryptowalutowym

Do czego służą klucze w portfelach kryptowalutowych? Jak je dzielimy i czym charakteryzuje się każdy z rodzai? Sprawdzamy definicje kluczy publicznych, prywatnych w portfelach kryptowalutowych i staramy się je przedstawić w jak najbardziej zrozumiały sposób.

Czym są klucze prywatne w portfelu kryptowalutowym?

Klucz prywatny zawsze występuje w parze z kluczem publicznym, przy czym klucz prywatny odpowiedzialny jest za uwierzytelnianie transakcji lub działania. Taka forma zabezpieczenia stosowana jest głównie w technologii podpisów elektronicznych oraz przy transakcjach alternatywnymi walutami wirtualnymi. Warto zaznaczyć, że to właśnie klucz prywatny zdaje się być bardziej istotny w transakcji, ponieważ to on jest indywidualny dla każdego użytkownika i to on zatwierdza transakcję.

Z racji ich poufności, dobrym wyjściem może okazać się przechowywanie swoich kluczy prywatnych w bezpiecznym miejscu. Istnieje na to kilka sposobów offline oraz online. Przechowywanie kluczy prywatnych z wykorzystaniem portfela kryptowalutowego jak PortfelBitcoin.pl daje również możliwość wygodnych przelewów i sprzedaży posiadanych kryptowalut.

Czym są klucze publiczne?

Klucz publiczny to kolejny z elementów zabezpieczenia stosowanych np. przy transakcjach prowadzonych w sieci. W praktyce jest to ciąg cyfr i liter, które przypisane są wyłącznie do jednego użytkownika. Klucz publiczny przeznaczony jest głównie do lokalizacji. Jest on udostępniony w sieci, a posiadanie go nie ma większego znaczenia bez dostępu do klucza prywatnego. Klucze publiczne i prywatne można również scharakteryzować za pomocą bardziej analogowych alternatyw.

Klucz publiczny można porównać do zapisanego imienia i nazwiska, które mają służyć do identyfikacji przy zawieraniu umowy. Różni się to więc znacząco od klucza prywatnego, który swoją definicją pasuje bardziej do odręcznego podpisu, który jest unikatowy dla każdej osoby. Dostęp do klucza publicznego, czyli identyfikatora, nie jest więc niczym niebezpiecznym. To klucz prywatny, podpis potwierdzający autentyczność, jest tu bardziej istotny. Przy kontakcie z alternatywnymi walutami wirtualnymi, warto więc zainteresować się tym jak założyć portfel kryptowalutowy.

Jak działa portfel kryptowalutowy?

Mówiąc najprościej, portfel kryptowalutowy służy do przechowywania naszych kluczy prywatnych w dowolnie wybranej przez nas formie. Pozwala on również na wygodne użycie naszej kryptowaluty. Dzięki formie online na bieżąco możemy mieć dostęp do wszystkich z naszych kluczy prywatnych, a wykorzystanie ich w niektórych przypadkach może przypominać płatność zwykłą kartą.

Portfel kryptowalutowy przechowujący nasz klucz prywatny online nazywamy także portfelem kryptowalutowym gorącym. Klucze prywatne mają jednak tę zaletę, że mogą być przechowywane całkowicie analogowo. Indywidualny ciąg cyfr możemy trzymać zapisany na zwykłej kartce papieru, będzie to wtedy tzw. portfel kryptowalutowy zimny. Portfel kryptowalutowy gorący będzie jednak wygodniejszy w użyciu podczas transakcji.

Jak więc widać, w sytuacji, kiedy planujemy częstszy kontakt z alternatywnymi walutami wirtualnymi, warto dowiedzieć się, czym są klucze publiczne i prywatne w portfelu kryptowalutowym. Wiedza tego typu pozwoli nam na podejmowanie działań, w bardziej świadomy sposób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here