Ergonomia pracy przy biurku. Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy

Aby praca była bezpieczna i komfortowa, należy zadbać o jej ergonomię. Ma ona szczególne znaczenie także wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki przy biurku, czyli przebywa przez długi czas w pozycji siedzącej. O czym należy pamiętać, by przygotować wtedy ergonomiczne stanowisko pracy?

Ergonomia – co to jest?

Pojęcie ergonomii jest dość często spotykane, jednak tak naprawdę nie każdy z nas wie, co dokładnie się pod nim kryje. Czym zatem jest ergonomia?

Termin ten odnosi się do tworzenia takich warunków pracy, które nie będą powodowały nadmiernego obciążenia fizycznego dla pracownika. Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które sprzyja komfortowej, bezpiecznej pracy i nie powoduje zwiększonego ryzyka wypadków oraz chorób zawodowych.

Pracodawcy muszą pamiętać o przestrzeganiu zasad ergonomii przy tworzeniu stanowisk pracy – jest to również związane z wymogami BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ergonomia pracy przy biurku

W wielu zakładach pracy pracownicy wykonują swoje obowiązki przy biurku, na przykład na komputerze. Taka praca, chociaż może wydawać się mało obciążająca dla ciała, w rzeczywistości także może być przyczyną pojawienia się poważnych dolegliwości, na przykład bólów kręgosłupa, jego zwyrodnień, dolegliwości bólowych ze strony mięśni.

Aby zredukować takie niebezpieczeństwo, konieczne jest stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy. Jego zadaniem jest zapewnienie pracownikowi optymalnych warunków, by mógł on realizować swoje obowiązki bez ryzyka.

Na ergonomiczne stanowisko biurowe składają się:

  • krzesło biurowe
  • biurko
  • właściwie ustawiony komputer i peryferia
  • akcesoria, na przykład podstawka na dokumenty

Najwięcej trudności z wyborem sprawiają ergonomiczne krzesła biurowe – dostępne są one w wielu wariantach, lecz nie każdy z nich rzeczywiście sprawdzi się w pracy biurowej. Warto więc poznać podstawowe zasady związane z wyborem właściwego krzesła do pracy biurowej.

Jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe?

Ergonomiczne krzesło to takie, które umożliwia wygodną pracę i nie powoduje wówczas problemów z dolegliwościami bólowymi nawet po całym dniu pracy spędzonym w pozycji siedzącej.

Przy zakupie ergonomicznego krzesła biurowego należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • oparcie krzesła – musi być anatomicznie wyprofilowane, a dokładnie wcięte w rejonie lędźwi, ponieważ tam kręgosłup jest naturalnie wykrzywiony
  • siedzisko krzesła – jego głębokość musi odpowiadać wzrostowi użytkownika, na przykład u osób niskich konieczne będzie zastosowanie krzesła z siedziskiem o głębokości około 40-45 cm, natomiast u wyższej tego mającego nawet 55 cm
  • podłokietniki – regulowane podłokietniki pozwalają na dopasowanie krzesła do przyjętej pozycji, można wtedy odciążyć ręce podczas wykonywania prac w pozycji siedzącej
  • podstawa – obrotowa podstawa pozwoli na łatwiejszą zmianę pozycji podczas wstawania i siadania na krzesło, a także poprawi dostęp do położonych w pobliżu półek, sprzętów

Warto też zwrócić uwagę na kwestie jak obecność mechanizmu odchylania oparcia, czyli tilt – ułatwia ono wtedy wyprostowanie pleców bez potrzeby wstawania z krzesła i zmniejsza ryzyko bólu. Również ergonomiczne krzesła biurowe powinny być obite tkaninami, a nie skórą. Tkanina jest przyjemniejsza w dotyku i nie nasila potliwości, dlatego najlepiej nadaje się na stanowiska pracy siedzącej.

Podsumowanie

Ergonomia w pracy przy biurku ma bardzo duże znaczenie. Warto zatem zadbać o nią, aby zapewnić pracownikom maksymalny komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Zadaniem pracodawcy jest wtedy dobranie takiego wyposażenia stanowiska pracy, które będzie spełniało wszystkie wymagania ergonomii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here