jak płacić telefonem

Na samym początku historii ludzkości środkiem płatniczym były bryłki metali szlachetnych, najczęściej złota i srebra, jednak wadą tego typu wymiany handlowej była konieczność każdorazowego ważenia kruszcu. Po jakimś czasie ludzkość wpadła więc na pomysł, żeby kruszec o konkretnej, standaryzowanej wadze znakować za pomocą wybijanego stempla potwierdzającego wagę, a zatem wartość danego samorodka. Tak powstały monety, używane przez kolejne setki lat.

Jednak już po jakimś czasie dostrzeżono niepraktyczność podróżowania z sakwą pełną ciężkich monet, ponadto kupiec przewożący monety w trzosie łatwo mógł stać się ofiarą napaści. W związku z tym kolejnym etapem ewolucji pieniądza stały się papierowe kwity, które były gwarancją otrzymania monet o określonej wartości, zdeponowanych bezpiecznie w banku. Kwity te w końcu wyewoluowały w banknoty drukowane przez banki centralne, które z upływem czasu przestały posiadać wartość pokrywaną w złocie, a stały się docelową walutą umożliwiającą handel towarowy.

W XX wieku rozpoczęła się pewna rewolucja, ponieważ pojawił się pieniądz elektroniczny, który nie posiadał fizycznej formy, a był jedynie zapisem komputerowym stanu konta w danej walucie. Oczywiście pieniądz elektroniczny jest w pełni wymienny na gotówkę w bankomacie, przynajmniej na razie, ponieważ rządy wielu państw dążą do dość zdecydowanego ograniczenia obrotu gotówkowego, głównie względu na spore koszty magazynowania gotówki oraz walkę z szarą strefą, tj. handlem nieopodatkowanym.

Do tej pory standardowym atrybutem obrotu bezgotówkowego była karta płatnicza (debetowa lub kredytowa), mająca formę kawałka plastiku z paskiem magnetycznym lub mikrochipem, na którym zapisywany był stan naszego konta oraz wartość poszczególnych transakcji.

W ostatnich latach jednak płatności elektroniczne możemy wykonywać już bez konieczności posiadania fizycznej karty płatniczej, wystarczy nam smartfon z odpowiednią aplikacją lub nawet inne urządzenie z wbudowanym modułem NFC obsługującym płatności w danym standardzie chociażby smartwatch. NFC jest to system łączności radiowej na niewielkie odległości, dzięki któremu możemy się skomunikować z terminalem sklepowym nawet go nie dotykając.

zakupy online

Na podobnej zasadzie działają karty płatnicze z wbudowaną funkcją płatności zbliżeniowych. Tradycyjne karty debetowe oraz kredytowe bez modułu zbliżeniowego należało umieścić w terminalu lub przeciągnąć je przez czytnik terminala w zależności od jego modelu, a następnie wpisać pin. Płatności zbliżeniowe o wartości poniżej 50 zł można dokonywać bez wpisywania pinu, co znacznie przyspiesza zakupy. Planowane jest ponadto podniesienie limitu płatności bez podawania pinu do wartości 100 zł.

A zatem, jak płacić telefonem?

Jeśli mamy już smartfon z systemem Android lub iOS z wbudowanym modułem NFC oraz z zainstalowaną aplikacją naszego banku oraz kartą SIM obsługującą płatności tego typu, to przede wszystkim potrzebne nam jest aktywne połączenie z internetem tak, aby aplikacja mogła się skomunikować z naszym bankiem. Istnieje kilka standardów płatności zbliżeniowych telefonem, zasadniczo w naszym kraju szeroko rozpowszechnione są trzy: Blik (dawniej znany też pod nazwą ipko), Google Pay (dla smartfonów z systemem Android) oraz Apple Pay (dla systemu iOS).

Płatności telefonem są oparte na tych samych zasadach jak płatności kartami zbliżeniowymi, wystarczy przyłożyć telefon do terminala, jeśli koszt transakcji nie przekracza 50 zł to nie trzeba nawet wpisywać pinu, a jeśli wybierzemy odpowiednią opcję w ustawieniach to nie będzie konieczne nawet odblokowywanie telefonu. W tym miejscu można zapytać o kwestie bezpieczeństwa transakcji.

płaci telefonem

Poziom bezpieczeństwa jest identyczny jak podczas płatności tradycyjną kartą, a niekiedy nawet wyższy, ponieważ w przypadku płatności smartfonem możemy ustawić sobie uwierzytelnianie transakcji za pomocą pinu, odcisku palca lub w przypadku Apple Pay opcji FaceID, czyli wizerunku naszej twarzy, która będzie rozpoznawana przez kamerę wbudowaną w smartfon jako zabezpieczenie transakcji.

Obecnie największe wsparcie banków, a dzięki temu największą popularność zyskuje polski system Blik, będący systemem opracowanym i wdrażanym przez znaczącą większość polskich banków. Dodatkową zaletą Blika jest możliwość wypłaty środków z konta w bankomacie bez konieczności użycia karty. Robi się to podobnie jak tradycyjne transakcje.

Przed transakcjami bezgotówkowymi rysuje się jasna przyszłość, zwłaszcza, że mają one wsparcie zarówno państw, jak i banków, a również klienci doceniają wygodę jaką oferują, w szczególności brak potrzeby noszenia przy sobie portfela, gdy tymczasem smartfon każdy ma zawsze przy sobie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here