Ekrany IPS czy OLED do smartfonów

Ekrany w telefonach komórkowych to niezwykle zaawansowane technologicznie elementy. Do najczęściej wybieranych ekranów należą IPS oraz OLED. Wykorzystywane są w różnych modelach smartfonów, pozwalają cieszyć się obrazem o wysokim nasyceniu kolorystycznym oraz dokładnej szczegółowości. Poniżej przyglądamy się tym dwóm grupom ekranów z bliska – podpowiadamy w czym tkwi różnica między nimi oraz jak wyglądają ich mocne strony.

IPS i OLED – konstrukcja wyświetlaczy a ich funkcjonalność

Niemal wszystkie dostępne w sklepach smartfony korzystają z jednego z dwóch typów ekranów – IPS bądź OLED. Znajdziesz je zarówno w urządzeniach najnowszych, jak i modelach telefonów sprzed kilku lat. Choć oba typy ekranów gwarantują wysoki poziom i jakość wyświetlanych treści, różnią się w dużym stopniu konstrukcją oraz sposobem działania. Warto przy tym podkreślić, że producenci smartfonów korzystają z obu typów ekranów zamiennie.

IPS, czyli ekran in-plane-switching, to typ ekranu LCD (ciekłokrystalicznego). W budowie tych ekranów stosuje się diody LED, służące wyłącznie do podświetlania samego wyświetlacza. Zastąpiły używane w starszych modelach lampy katodowe. To właśnie mechanizm LED jest odpowiedzialny za podświetlenie pikseli składających się na obraz w Twoim telefonie. LEDy mogą być umieszczone w górnej lub dolnej części wyświetlacza, rzadko jednak są montowane pod nim. Wynika to oczywiście z malejącej grubości dostępnych smartfonów, co uniemożliwia takie ulokowanie LEDów.

Warto też podkreślić, że produkcja ekranów IPS jest tańsza niż ekranów OLED. Z tego powodu są częściej wykorzystywane w różnych modelach smartfonów, zwłaszcza tych z niższej półki cenowej.

Wyświetlacze OLED – organic light emitting diode

Mechanizm działania wyświetlaczy OLED jest zgoła inny niż ich ciekłokrystalicznych odpowiedników. Przede wszystkim – nie występuje źródło światła, które emitowałoby promienie przechodzące przez kryształy. Przeciwnie – każdy poszczególny piksel emituje własne światło elektroluminescencyjne, które zostało wytworzone  ze związków organicznych. W smartfonach najczęściej wykorzystuje się ekrany typu POLED, wyposażone dodatkowo w tworzywo sztuczne, na które nanosi się pozostałe warstwy.

W budowie ekranów OLED kluczowa jest konstrukcja i konfiguracja działania pojedynczych pikseli. Są one złożone z trzech osobnych subpikseli (czerwony, zielony, niebieskie), których zmieniająca się jasność wytwarza barwy. Po podświetleniu wszystkich subpikseli cały ekran stałby się krystalicznie biały. Liczba, konfiguracja, a także kolorystyka wykorzystanych pikseli może się różnić w poszczególnych modelach smartfonów.

Gdzie kupować ekrany do smartfonów?

Wyświetlacze do telefonów możesz z łatwością kupić w internecie. Na stronie hurtowni GSMOK znajdziesz wyświetlacze IPS jak i OLED, dedykowane do różnych modeli telefonów najpopularniejszych marek. Znajdziesz także inne typy wyświetlaczy, rzadziej jak i częściej stosowane, dostępne w atrakcyjnych cenach. Pod linkiem https://gsmok.pl/wyswietlacze-iphone-apple-iphone-7-m2093-c095, znajduje się chętnie wykorzystywany wyświetlacz do iPhone’a 7, dostępny w kilku wersjach, w komplecie z panelem dotykowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here