telefony dotykowe

Jeszcze nie tak dawno telefon kojarzył się nam z ciężkim i dużym przedmiotem, stojącym na półce i podpiętym do prądu. Ewentualnie z urządzeniem przenośnym o wyglądzie zbliżonym do cegły. Dziś jest inaczej: ostatnie kilkanaście lat to istna rewolucja na rynku urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych.

Podstawową zaletą telefonów komórkowych była ich mobilność. W końcu pojawiło się urządzenie, które zapewnia nam łączność z ważnymi dla nas osobami, niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy. Był to przełomowy moment. Przecież bardzo często potrzebujemy pilnie się z kimś skontaktować właśnie wtedy, kiedy nie ma nas w domu.

Pierwsze telefony komórkowe były jednobryłowe i oferowały bardzo podstawowe funkcje, jednak producenci lubili eksperymentować i szukali usprawnień oraz sposobów na wyróżnienie się na tle konkurencji. Powstawały komórki z klapką, obrotowe czy rozsuwane. Zaczęto oferować dodatkowe funkcje w oprogramowaniu urządzenia, takie jak radio, kalkulator czy latarka. Rodzajem telefonów którym udało się przejąć niemal cały rynek, były jednak dopiero telefony dotykowe i smartfony.

Telefony dotykowe miały istotną przewagę nad swoimi klasycznymi konkurentami. Wyróżniały się wyglądem, choć niektórych mógł dziwić brak klawiatury. Ostatecznie jednak zdaniem wielu telefony dotykowe były ładniejsze od klasycznych – przedni panel stanowił symetryczną, gładką całość.

telefony

Kolejną zaletą były duże ekrany, na których wszystko było doskonale widoczne w porównaniu do malutkich wyświetlaczy z klasycznych komórek, które musiały ustąpić 2/3 miejsca na froncie urządzenia na rzecz fizycznej klawiatury. Wykonywanie wielu zadań niezwiązanych bezpośrednio z komunikacją głosową okazało się znacznie wygodniejsze na dużych, dotykowych panelach.

Spośród telefonów dotykowych wyodrębniamy także smartfony, które obecnie całkowicie zdominowały rynek. Smartfon to telefon dotykowy, łączący w sobie cechy telefonu komórkowego oraz komputera osobistego. Zadzwonimy więc z niego oraz napiszemy smsa, ale także przeczytamy maila, obejrzymy film, przeglądniemy internet czy zagramy w dość zaawansowane (jak na wymiary urządzenia) gry. Za historyczny moment dla smartfonów można uznać rok 2013 – wtedy po raz pierwszy sprzedano ich więcej, niż klasycznych telefonów komórkowych.

Smartfony pozwoliły nam na cieszenie się postępem widocznym w branży komputerowej także wtedy, kiedy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do komputera oraz innych elektronicznych urządzeń. Czytanie e-booków, słuchanie muzyki, robienie zdjęć, nagrywanie filmów, media społecznościowe – takich funkcji jest naprawdę mnóstwo. Porozumienie się z drugą osobą znajdującą się na drugim końcu świata zajmuje dosłownie sekundę, dzięki komunikatorom internetowym w wersjach na smartfony.

To jak bardzo przywiązaliśmy się do nowego rodzaju telefonów, pokazuje upadek wielkich marek (chociażby Nokia czy BlackBerry), które zagapiły się i częściowo przespały moment rozwoju smartfonów. Do teraz nie udało im się odbudować dawnej pozycji na rynku, mimo że koniec końców pojawiły się nowoczesne telefony sygnowane ich logiem.

Błyskawiczny rozwój technologii spowodował, że nowoczesne telefony dotykowe oraz smartfony nie są dziś wybierane jedynie przez biznesmenów czy wysoko postawionych urzędników. Co chwilę pojawiają się nowe modele oferujące coraz więcej, a te prostsze tanieją. Obecnie najtańsze nowe smartfony znajdziemy w sklepach za kwotę ok. 200 zł.

Wybierając urządzenie za kilkaset złotych możemy cieszyć się już naprawdę dużą funkcjonalnością, a kupując flagowca za kilka tysięcy złotych mamy prawo liczyć, że niejeden komputer stacjonarny czy laptop w szkole czy biurze będzie miał gorsze podzespoły, niż nasza komórka.

telefon dotykowy

Telefony dotykowe bazują na systemie operacyjnym, podobnie jak komputery

Są to chociażby Symbian, Firefox OS, Asha OS, Windows Phone… obecnie na rynku liczą się jednak Android oraz iOS. Ten pierwszy jest otwartą platformą opartą na Linuksie.

Znajdziemy go zarówno w najtańszych chińskich urządzeniach, jak i smartfonach Samsunga czy Sony po drobnych modyfikacjach nakładki graficznej. iOS z kolei znajduje się jedynie w telefonach marki Apple, które są dość prestiżowe i oferują zdaniem wielu świetną płynność działania i funkcjonalność, jednak są też bardzo drogie.

Wybierając telefon dotykowy i smartfon, powinniśmy zwrócić uwagę na nasze osobiste potrzeby. Jednym przyda się mniejszy telefon, który łatwo schowają do kieszeni. Inni dużo oglądają filmów i będą chcieli większe urządzenie. Zwracajmy uwagę na ekran, procesor oraz ilość pamięci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here