Ekran - na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze telewizora jest wybór ekranu. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie łatwe, a często nawet o wiele trudniejsze niż wybór pomiędzy tym, czy kupimy telewizor od LG, Samsung, czy Philips. Zobaczmy więc, czym kierować się przy wyborze ekranu swojego nowego telewizora.

Telewizor OLED

Telewizory OLED gwarantują bardzo dobrą jakość czerni, wiernego odwzorowania kolorów (nie występuje degradacji pod kątem) oraz głębokiego kontrastu.  Wykorzystują także organiczne diody LED. Wszystkie diody oddzielnie emitują światła, dzięki którym otrzymujemy idealny kontrast. Połączenie takich zalet przekłada się na to, że otrzymujemy bardzo realistyczny i żywy obraz. Jeżeli chcemy otrzymać takie atuty, musimy się przygotować na wydatek, który będzie kosztować dużo więcej niż w przypadku LCD z podobną specyfikacją i wbudowanymi funkcjami. Dobrą informacją jest jednak to, że różnica pomiędzy cenami się zmniejsza i dziś nie jest już aż tak duża, jak w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze telewizory OLED. Trzeba również pamiętać również, że telewizory z OLED możemy zakupić tylko w dużych rozmiarach (od 55 cali wzwyż).

Telewizor LCD / telewizor LED

Telewizory z technologią LCD / LED (czyli z panelem LCD podświetlanym diodami LED) to tańsze, starsze oraz wciąż znacznie powszechniej stosowane rozwiązanie w telewizorach. Takie urządzenia cechują się niższym kontrastem, jaśniejszą czernią oraz możliwą degradacją kolorów pod kątem (chociaż jest to zazwyczaj możliwe wyłącznie w przypadku matryc typu VA / MVA, ponieważ matryce IPS nie są narażone na utratę jakości przy oglądaniu telewizora pod kątem z bocznych pozycji). Lepszą jakość zapewniają telewizory OLED, jednak przewagą telewizorów LCD / LED jest to, że nie mają limitów wielkości oraz są znacznie tańsze.

Telewizor QLED (Quantum Dot)

Od pewnego czasu na rynku pojawiło się jeszcze jedno nowe rozwiązanie – są nim telewizory określane jako telewizory QLED. Jak można się domyślić, mają być one ulepszonym modelem LCD, który w teorii zapewnia wyższą jakość, oraz lepszy wygląd kolorów. Ma być to rezultat dodatkowej warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot). Jeżeli spojrzymy na niego pod względem technicznym, zorientujemy się jednak, że bardziej przypomina urządzenia z LCD niż technologię OLED. Najwięcej modeli z technologią QLED oferują telewizory Samsung.

4K Ultra HD czy Full HD – jaka jest optymalna rozdzielczość

Inną ważną kwestią odnoszącą się do wyboru ekranu nowego telewizora jest rozdzielczość ekranu. W ty przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, że nie zawsze najwyższa rozdzielczość oznacza, że jest ona najlepsza oraz opłacalna. Wysokość rozdzielczości świadczy o tym, jak dobrze na ekranie widoczne są detale. Teoretycznie najlepiej więc wybrać telewizor o jak najwyższej rozdzielczości. Najwyższą rozdzielczość oferują telewizory Ultra HD (inaczej telewizory 4K). Problemem jest jednak to, że sygnał telewizyjny nie jest nadawany w tak wysokiej jakości, dlatego będziemy musieli go oglądać niższej rozdzielczości niezależnie od jakości telewizora. Dlatego, jeśli głównym zastosowaniem telewizora ma być oglądanie programów i kanałów telewizyjnych, lepiej wybrać telewizor Full HD.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here