Czy zakup klawiatury mechanicznej to dobry pomysł (i dla kogo)?

0
709

Klawiatura to bardzo ważny atrybut każdego gracza PC-towego (i ogółem osób korzystających z komputerów osobistych, nie tylko graczy). Warto w związku z tym wiedzieć, że wśród klawiatur aktualnie występuje bardzo duża różnorodność. Są setki modeli do wyboru, a zawęzić dostępne propozycje można między innymi o typ klawiatury – dwa najczęściej spotykane to klawiatury membranowe i klawiatury mechaniczne.

Z uwagi na ich z reguły niższą cenę, większość osób (zwłaszcza niebędących graczami) miała w życiu okazję korzystać tylko z klawiatur membranowych. Często w związku z tym pojawiają się pytania o to, czy warto kupić klawiaturę mechaniczną i u kogo może się ona sprawdzić. Dokładnie omówimy to poniżej. Zapraszamy!

Jak działa klawiatura mechaniczna i czym się charakteryzuje?

Klawiatura membranowa działa na zasadzie specjalnych gumek umieszczonych pod klawiszami, zaś w przypadku klawiatur mechanicznych stosuje się różne typy mechanicznych przełączników. Więcej na ten temat można przeczytać na Tech Polska, natomiast, ogółem mówiąc, ta różnica wpływa na kilka bardzo ważnych kwestii.

Zupełnie inne jest odczucie z pisania i wciskania klawiszy na klawiaturze mechanicznej. W zależności od wybranych przełączników, może się ono wiązać ze słyszalnymi, głośnymi kliknięciami, które przywodzą na myśl stare maszyny do pisania. W przypadku klawiatur mechanicznych łatwiej jest też kontrolować siłę nacisku (i często można dopasować siłę nacisku wymaganą do zarejestrowania naciśnięcia klawisza do swoich preferencji).

Poza świetnym „feelingiem” i głośnym działaniem, klawiatury mechaniczne charakteryzują się także dużą wytrzymałością i żywotnością, wielu osobom podobają się też pod względem czysto wizualnych (sporo modeli decyduje się na pozostawienie przełączników pod klawiszami odsłoniętych).

Czy warto ją kupić?

Bardzo wiele graczy decyduje się na zakup klawiatur mechanicznych, chociaż nie tylko oni – lubi je także na przykład sporo osób, które dużo piszą (np. dziennikarzy, pisarzy). To dobre klawiatury dla osób, które chcą mieć lepszą kontrolę nad tym, czy klawisz zostanie wciśnięty, czy nie i popełniać mniej błędów podczas pisania czy grania.

Sporo zależy od tego, jaki dokładnie model wybierzemy (recenzje wielu ciekawych klawiatur można przeczytać na Tech Polska i podobnych portalach), natomiast można wskazać dwie główne wady takich klawiatur. Jak już wspomniano, są głośne, więc niekoniecznie sprawdzą się u osób, które mieszkają w budynkach z cienkimi ścianami i grają czy piszą w nocy. Druga kwestia to ich cena –zazwyczaj „mechaniki” są droższe od „membranówek”, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here