Rekrutacja w IT – wysokie wymagania kandydatów zobowiązują
Branża IT rządzi się swoimi prawami. Zapotrzebowanie na zatrudnianie informatyków, w szczególności programistów ciągle wzrasta, a sami kandydaci oczekują nie tylko satysfakcjonujących warunków pracy, ale i wysokojakościowej rekrutacji. Istnieją jednak sprawdzone sposoby szybkiej i skutecznej rekrutacji pracowników w tym, wymagającym dla pracodawców, sektorze gospodarki.
Dopasowanie opublikowanego ogłoszenie do faktycznych potrzeb pracodawcy
Badania nad ergonomią pracy wskazują, że programiści unikają aplikacji, w których nie został określony szczegółowy profil pracy. I nie chodzi tylko o warunki zatrudnienia, ale i konkret zarysu obowiązków. To branża, która – jak to określają psycholodzy pracy – nie znosi metafor w kodzie językowym. Dlatego szybka i skuteczne rekrutacja musi być przejrzysta i jednoznaczna.
Rekrutacje społecznościowe są coraz popularniejsze
Kolejna, specyficzna cecha branży IT, to otwartość jej przedstawicieli na rekrutacje za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli więc w trybie od zaraz i na wczoraj szukamy nowego pracownika, warto wykorzystać ten skuteczny trop rekrutacyjny. Analogowe, stacjonarne targi pracy jako miejsce promocji ofert rekrutacyjnych w branży IT powoli odchodzą już do historii.
Szybka weryfikacja kandydata – zadanie rekrutacyjne w ofercie pracy
Wydawać by się mogło, że umieszczenie zadania rekrutacyjnego w ofercie pracy jest oczywistością, a jednak ciągle wielu rekruterów unika tego elementu selekcji. W branży IT taki sposób weryfikacji wiedzy i kompetencji kandydata jest niezwykle ważny, pozwala też oszczędzać czas eliminując niedopasowanych do stanowiska pracy kandydatów.
Płatny dzień lub tydzień próbny
Jeśli pracodawca jest zainteresowany dobrą i szybką selekcją kandydatów, warto pominąć niektóre – najpopularniejsze tryby rekrutacji, w tym rozmowę kwalifikacyjną, od razu zapraszając wybranych kandydatów na dzień próbny w firmie. Z zasady okres ten powinien być płatny, aby nawet jeśli kandydat nie zdecyduje się na pracę lub nie spełni oczekiwań pozostał on promotorem marki firmowej. Wyliczenia finansowe pokazują, że jest to dobra inwestycja w markę biznesową, bowiem frustracja kandydata długofalowo może przynieść negatywne skutki wizerunkowe.
Grywalizacja królową IT
Jak twierdzą doświadczeni rekruterzy, pozyskujący pracowników w branży IT grywalizacja jest niezawodną metodą rekrutacyjną. Zadania grywalizacyjne nie tylko świetnie sprawdzają wiedzę i kompetencje kandydata, ale i są w stanie określić, czy nadaje się on do pracy w danym zespole programistycznym.
Pair programming
Mimo niewątpliwych zalet tej metody rekrutacyjnej w IT, w Polsce nie należy ona do popularnych. Jej zasadą jest próbna praca kandydata pod okiem doświadczonego pracownika. I to ten – swoisty opiekun rekrutacyjny – ocenia w dużej mierze samodzielnie przydatność kandydata w danej dziedzinie pracy. W ten rodzaj selekcji rekrutacyjnej warto zainwestować, zwłaszcza jeżeli przewiduje się, że zrekrutowany będzie pracował właśnie w takim duecie.
A jednak kluczowa pozostaje kreatywność samych rekruterów
Mimo, że obecnie odstępnych jest wiele metod rekrutacyjnych, dedykowanych branży IT, nadal kluczem do szybkiej i skutecznej rekrutacji pozostaje kreatywność osobista rekruterów. To oni muszą bowiem wykazać się synergicznym wnioskowaniem, aby nie przegapić potencjału najlepszych pracowników.
Niezależnie od tego, czy jesteś rekruterem czy szukasz nowych wyzwań zawodowych – koniecznie odwiedź zakładkę projektową na stronie https://www.finitec.pl/