Raspberry Pi 4 – co nowego w kontynuacji kultowego sprzętu?

0
2218

Raspberry Pi to marka, która z biegiem lat rozrosła się i zyskała na popularności dzięki produkowanym przez siebie praktycznym minikomputerom. W czerwcu miała miejsce premiera czwartej generacji “malinki” (raspberry to po angielsku malina). Urządzenie przeszło gruntowne odświeżenie: pojawiło się wiele nowości, ale zostały zachowane standardy, dzięki którym użytkownikom łatwiej jest korzystać ze sprzętu.

Nadal jak karta kredytowa, jednak znacznie lepsza

Raspberry Pi 4 zachował kształty swoich poprzedników – nadal w rzucie z góry przypomina kształtem kartę kredytową. Nie należy jednak ulegać pozorom, ponieważ zostało wprowadzonych wiele zmian, które mają duże znaczenie dla całości. Solidną podstawę stanowi teraz procesor ARM-8 Cortex-72 – to 64 bitowe serce o częstotliwości taktowania 1,5 GHz. To wynik lepszy niż w wielu pełnowymiarowych stacjonarnych komputerach  stosowanych do dzisiaj! Jednostka obliczeniowa posiada wbudowane 4 rdzenie – oznacza to, że komputer fizycznie może wykonywać jednocześnie cztery wątki na raz. Lepszy procesor stwarza również lepsze warunki dla pozostałych podzespołów: między innymi na pokładzie może znajdować się pamięć RAM o pojemności nawet do 4 GB. Zmienił się też układ oraz skład wszystkich portów – w wyposażeniu znalazły się między innymi gniazda USB typu A – 2 w standardzie USB 3.0 oraz 2 w starszym – 2.0. Teraz z łatwością podłączysz Raspberry Pi jednocześnie nawet do dwóch monitorów o wysokiej rozdzielczości (4K) dzięki dwóm złączom micro HDMI. Sprzęt nie posiada własnej pamięci, a jej rolę ma spełniać w karta microSD, dla której został przygotowany specjalny slot. Użytkownik ma także do dyspozycji możliwość łączenia się z siecią Ethernet przy pomocy pełnej wersji Gigabit oferującej możliwość przesyłu kablowego nawet do 1000 Mbit/s.

Łączność bezprzewodowa również odświeżona

Aktualizacji w nowej wersji podlegają nie tylko połączenia kablowe – moduł bezprzewodowego połączenia Bluetooth dostępny jest teraz w wersji 5.0. Oznacza to, że prędkość transmisji danych tym sposobem może sięgać nawet 2 Mb/s. Moduł WiFi według najnowszych ustaleń nosi teraz nazwę WiFi 5 (Wi-Fi 802.11ac – działa w zakresach 2,4 GHz oraz 5 GHz).

Dawne porty zachowane

W najnowszej malince dalej możesz korzystać z wygodnych portów GPIO z 40 pinami. Są wśród nich piny do interfejsów komunikacyjnych takich jak SPI, UART czy popularny I2C. Całość opiera się o najnowszy system Raspbian NOOBs ze wszystkimi potrzebnymi sterownikami. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem portu USB typu C, dzięki czemu urządzenie wpisuje się w obecnie panujące standardy. Napięcie wynikające z opisu powinno wynosić 5 V, a natężenie 3 A. 

Warto korzystać z najnowszego sprzętu

Minikomputery Raspberry Pi zawsze słynęły z uniwersalności – urządzenie sprawdzi się znakomicie jako układ logiczny z kompleksowym oprzyrządowaniem (WiFi, Bluetooth, interfejsy do podłączenia ekranu i wiele innych) do robota mobilnego, może też pełnić rolę miernika albo stanowić serce systemu inteligentnego domu, który sam zbudujesz. To świetne narzędzie, dające wiele możliwości użytkownikowi. Dzięki swojej uniwersalności bardzo często wykorzystywany jest przez profesjonalnych robotyków i elektroników, a także jako pomoc naukowa na uczelniach technicznych. Najnowsza (już czwarta) odsłona minikomputera Raspberry Pi oferuje jeszcze większą prędkość wykonywanych operacji i większe możliwości techniczne niż starsze modele – teraz ogranicza Cię już tylko wyobraźnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here