czyszczenie telefonu

Nasz smartfon to obecnie najważniejsze urządzenie, jakie każdy z nas posiada, bez którego w dzisiejszych czasach, przepełnionych technologią, nie bylibyśmy w stanie się odnaleźć.

Chodzi tu zarówno o bardzo podstawowe funkcje jak dzwonienie, SMS-owanie czy sprawdzenie daty lub godziny, ale również o bardziej błahe rzeczy jak, chociażby możliwość sprawdzenia pogody, godziny odjazdu autobusu czy wysłania przelewu bankowego. Bez smartfona większość z nas czułaby się jak bez prawej ręki.

Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o nasz telefon. Dzięki temu będzie się nam z niego korzystało nie tylko lepiej i bardziej komfortowo, ale przede wszystkim dłużej. Podobnie jak skóra, tak i sprzęt elektroniczny z czasem się starzeje i bez odpowiedniej pielęgnacji z miesiąca na miesiąc może być z nim coraz gorzej.

Z tego też właśnie powodu czyszczenie telefonu jest tak bardzo ważne. Można to robić na dwa sposoby: fizycznie oraz cyfrowo.

Fizycznie, czyli czyszcząc smartfona w dosłowny sposób

Chodzi tu zarówno o ekran, jak i „plecki”, a więc tył telefonu. Dochodzi tu również kwestia czyszczenia bardziej szczegółowych elementów telefonu, jak np. zdejmowalna obudowa czy wgłębienia w telefonie, najczęściej znajdujące się po bokach oraz u góry i na dole, w których często można znaleźć osiadający się kurz i okruchy.

Do fizycznego czyszczenia telefonu poleca się przede wszystkim specjalne ściereczki z mikrowłókna (tzw. mikrofibry). Nadają się one wręcz idealnie do czyszczenia ekranów, ponieważ są bardzo chłonne i elastyczne, dzięki czemu mniejsze zabrudzenia można wyczyścić nawet na sucho, bez użycia jakichkolwiek środków czyszczących.

telefon

Jednak kiedy zabrudzenia są większe lub zaschnięte, to często trzeba będzie sięgnąć po odpowiednie środki czyszczące, które w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry są w stanie usunąć z wyświetlacza każdy rodzaj zabrudzenia. Można tu wyróżnić środki czyszczące w aerozolu, które trzeba nałożyć na ekran, by potem go przetrzeć oraz chusteczki, szmatki i gąbki, które są już nasączone środkiem czyszczącym. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze, ponieważ nie musimy za każdym razem szukać aerozolu i nakładać go na ekran.

Bardziej tradycyjnym i klasycznym rozwiązaniem są patyczki higieniczne oraz wykałaczki. Można używać ich na sucho lub nasączyć je środkiem czyszczącym lub wodą. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc takich jak szczeliny w obudowie, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć ściereczką. Oczyszczanie takich szczelin z kurzu i okruchów często nie obejdzie się właśnie bez użycia patyczka lub wykałaczki.

Ciekawym i dość nowym rozwiązaniem, które ma coraz więcej zwolenników, jest masa czyszcząca. Guma taka przypomina masę do formowania używaną m.in. przez rysowników do zmazywania grafitu. Jest bardzo plastyczna i można układać ją w dłoniach w dowolne kształty.

Dzięki tej wyjątkowej plastyczności i giętkości masa czyszcząca jest w stanie dotrzeć nie tylko do płaskich powierzchni z przodu i tyłu urządzenia, ale również do węższych szczelin. Materiał, z którego wykonana jest masa jest lepki, dzięki czemu idealnie nadaje się do zbierania kurzu, okruchów i włosów. Niektóre masy mają również właściwości antybakteryjne co jest niewątpliwą dodatkową zaletą, którą warto mieć na uwadze.

Przy czyszczeniu smartfona należy pamiętać również o jednej ważnej zasadzie

Jeżeli rozbierzemy smartfona na części (i nie chodzi tu po prostu o zdjęcie klapki, żeby dostać się do wyjmowalnej baterii) to utracimy gwarancję producenta. Dlatego też większość ekspertów odradza czyszczenia wnętrza telefonu.

porządek w telefonie

Czyszczenie telefonu w sposób cyfrowy polega natomiast na kilku z pozoru prostych elementach, które jesteśmy w stanie zrobić przy użyciu specjalnych aplikacji czyszczących, takich polecane przez wielu SD Maid, CC Cleaner, Clean Master czy Power Clean.

Czyszczenie telefonu przy użyciu tych aplikacji polega przede wszystkim na oczyszczaniu naszego systemu ze zbędnych plików, które zajmują niepotrzebnie miejsce w pamięci wewnętrznej oraz optymalizacja systemu, która może przyspieszyć jego działanie czy nawet przyspieszyć czas ładowania poprzez wyłączenie aplikacji zżerających baterię w czasie gdy telefon jest ładowany.

Kolejną rzeczą, która często usuwana to niepotrzebne dane z zainstalowanych programów. Ważne jest również oczyszczanie baz danych aplikacji oraz usuwanie z telefonu pozostałości po usuniętych aplikacjach.

Dzięki takim zabiegom zaoszczędzimy dużo wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej oraz na karcie SD. Dodatkowo nasz telefon może zauważalnie przyspieszyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here