Najlepsze gry RPG

Wymagający gracze bardzo często sięgają po gry komputerowe typu RPG. W ostatnich latach zyskały one ogromną popularność. Charakteryzują się głównie obecnością fabuły.

W grach RPG gracz przybiera rolę pierwszoosobową i przy pomocy fikcyjnej postaci stanowiącej zazwyczaj głównego bohatera, rozgrywa historię zwaną fabułą. W tego typu grach wiodący jest jeden najczęściej jeden główny wątek, jednakże obecne są także misje poboczne, które można realizować niezależnie od wątku głównego.

Fabuła gier RPG

Cała fabuła rozgrywa się w fikcyjnym świecie, najczęściej całkowicie wymyślonym, jednakże w niektórych wypadkach mamy do czynienia ze światem częściowo wcześniej stworzonym. Mowa tu na przykład o wiedźmińskiej sadze Andrzeja Sapkowskiego, który w swoich książkach dość szczegółowo opisał świat, na podstawie którego została stworzona gra Wiedźmin, należąca do TOP3 najlepszych gier RPG.

Przygody w świecie fantasy

Fikcyjny świat zazwyczaj jest bardzo rozbudowany zarówno wizualnie jak i geograficznie. Nierzadko posiada swoją własną mapę, a w niektórych wypadkach nawet język. Wszystkie sytuacje, misje i wydarzenia są tworzone przez tzw. mistrza gry, który jednocześnie stanowi odpowiednik autora całej przygody. To on udziela nam wskazówek, dostarcza nowe wyzwania i misje oraz kieruje postaciami drugo i trzecioplanowymi. Jest to postać zasięgnięta z pierwowzoru komputerowych gier RPG – planszowych role-playing game.

Niejednokrotnie rozbudowana fabuła posiada wiele opcji rozwoju gry oraz kilka potencjalnych zakończeń. Wybór należy do gracza, który kierując swoją postacią może wykonywać różne misje, prowadzić dialogi na wiele sposobów bądź udawać się dane miejsca w losowej kolejności zmieniając w ten sposób przebieg całej gry.

Rozgrywka w grach RPG

W wypadku, gdy gra RPG nie jest oparta na żadnym wcześniej powstałym dziele, gracz często może sam scharakteryzować swoją postać, nadać jej własne cechy wizualne bądź charakteru. W niektórych bardziej rozbudowanych grach możliwy jest wybór klasy bądź rasy postaci, dzięki czemu zostaje ona rozwinięta tylko w specyficznym dla siebie kierunku. Powstała postać może stale się rozwijać przede wszystkim poprzez zdobywanie doświadczenia. Zdobywa się je najczęściej zabijając wrogów i przeciwników. To prowadzi także do rozwinięcia umiejętności postaci bądź wejścia na wyższy poziom.

Niezbędnym do dobrej rozgrywki jest także odpowiedni ekwipunek – taki możemy zdobyć wykonując różne misje bądź zabijając inne postacie. Najlepsze gry RPG najczęściej są oparte na klimacie fantasy bądź science-fiction. Do najczęściej wybieranych oraz cenionych przez krytyków gier należą między innymi wcześniej wspomniany Wiedźmin, Dragon Age, Gothic, Fallout czy też Final Fantasy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here