Dyskopatia czyli choroba kręgosłupa polegająca na przesuwaniu tarczek międzykręgowych. Dowiedz się jak rozpoznać chorobę u czworonoga oraz jak leczyć.
Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/dyskopatia-u-psa/
Które psy są narażone?
Chociaż dyskopatia może pojawić się u psa w każdym wieku, częściej dotyka psy starsze lub otyłe a także mniejsze rasy. Choroba polega na przesuwaniu się taczek międzykręgowych które następnie naciskają na rdzeń kręgowy co powoduje zwapnienie dysków. Przyczyny nie są do końca jasne. Często chorują jamniki, buldogi francuskie, beagle ale także większe rasy takie jak doberman czy owczarek niemiecki. Objawia się to zwykle nisko trzymaną głową, sennością i ogólnym osłabieniem czy niechęcią do aktywności. Może pojawić się też zmniejszenie apetytu. Dyskopatia odcinka piersiowo lędźwiowego objawia się wygięciem kręgosłupa, niedowładem tylnych kończyn.
Jak leczyć dyskopatię u psów?
Leczenie można przeprowadzić nieoperacyjnie przy maksymalnym ograniczeniu aktywności psa przez miesiąc przy jednoczesnym podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami weterynarza. Dostępne są specjalne klatki do których można przyzwyczaić psa które ułatwią ograniczenie ruchu przez ten czas. W trudniejszych przypadkach zalecana jest operacja jednak poza wysokim kosztem, dochodzi długa rekonwalescencja. Nie każdy pies kwalifikuje się do zabiegu więc wcześniej warto podjąć próbę leczenia poprzez ograniczenie ruchu oraz środki farmakologiczne. Dokładny plan leczenia powinien być ustalony po konsultacji z weterynarzem oraz przeprowadzonych badaniach.
Przeczytaj też:http://www.neo-plus.pl/gladkosc-na-dluzej-depilacja-laserowa/