uchwyt na telefon

Liczba samochodów w Polsce stale rośnie. Jakiej jakości auta jeżdżą po naszych drogach to już inna kwestia, bo na czterech kołach (choć nie zawsze) sprowadzane są z zagranicy niejednokrotnie prawdziwe wraki. To jednak zostawmy na później, a dziś zajmijmy się ważną kwestią, jaką jest wyposażenie samochodu.

Temat wyposażenia auta jest często pomijany tak przez przepisy, jak i samych kierowców. Co zatem powinno znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu jeżdżącego po polskich drogach?

Teoretycznie lista przedmiotów, które musimy wozić w aucie nie jest wcale długa. Na obowiązkowe wyposażenie składają się jedynie gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Minimalna gaśnica, która ma się znajdować w samochodzie ma mieć pojemność 1 kilograma. Powinna mieć ona również homologację oraz ważne badanie techniczne, choć z tym jak pokazują statystyki jest różnie. Badanie techniczne gaśnicy według prawa ma być przeprowadzane co roku.

Aby być pewnym, że gaśnica w naszym samochodzie działa prawidłowo i nie zawiedzie wtedy, kiedy będziemy jej najbardziej potrzebować, warto przegląd jej robić u autoryzowanych serwisantów. Często po prostu korzystamy z usług osób, świadczących usługi legalizacji gaśnic pod marketami, czy galeriami handlowymi, jednak przyklejenie naklejki z datą ważności badania technicznego nie ma się w żaden sposób do prawidłowego serwisu gaśnicy.

Homologację powinien posiadać również będący na wyposażeniu auta trójkąt ostrzegawczy. W razie awarii lub wypadku służy on do zabezpieczenia bezpieczeństwa poprzez ustawienie na pasie drogi w odległości od 30 do 50 metrów na poza obszarem zabudowanym lub 100 metrów jeśli awaria albo wypadek zdarzy się na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Warto też wozić ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, choć w Polsce nie jest to obowiązkowe. Taki sprzęt może przydać się każdemu kierowcy w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego jest on zalecany przez wszystkie służby ratunkowe i policję.

jazda z telefonem

A co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Warto pamiętać, że niepozorna apteczka to narzędzie pierwszej pomocy, które może uratować życie. Dobrze, jeśli w apteczce znajduje się instrukcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bo w krytycznych sytuacjach warto się nią posłużyć, bo pamięć może być pod wpływem adrenaliny zawodna.

Oprócz tego niezbędne są sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plastry lub taśmy bez opatrunku, bandaże zwykłe i elastyczne, środki dezynfekujące (jodyna, woda utleniona, octenisept), ustnik do sztucznego oddychania metodą usta usta. chusta trójkątna do unieruchomienia kończyn, koc termoizolacyjny, agrafki, spinacze, nożyczki. Nie zapomnieć również należy o lateksowych, jednorazowych rękawiczkach.

Co jeszcze może, a nawet powinno być wyposażeniem naszego auta?

Na pewno dobrze jest mieć przy sobie w podróży linkę holowniczą. Warto pamiętać o drobnych rzeczach jak chociażby komplet bezpieczników, czy żarówek. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o elementy oświetleniowe samochodu dobrze jest wymieniać je parami, bowiem różne żarówki mogą się różnić parametrami. Przyda się kamizelka odblaskowa, która pozwoli kierowcy być widocznym dla innych uczestników ruchu po zmroku, oczywiście koło zapasowe i przyrządy, które pozwolą je wymienić czyli podnośnik i odpowiedni klucz.

samochód

Każdy kierowca wie, że jazda pod słońce nie jest komfortowa i może spowodować niebezpieczeństwo na drodze. W związku z powyższym na wyposażeniu powinny znaleźć się okulary przeciwsłoneczne, najlepiej antyrefleksyjne, które zabezpieczą oczy kierowcy przez oślepieniem. W dobie technologicznego wyścigu niezbędna wręcz jest nawigacja GPS, która coraz częściej jest aplikacją w telefonie. Nawigacja poprowadzi do celu, wskaże optymalną drogę, ostrzeże przed korkami czy innymi niebezpieczeństwami, a nawet pozwoli uniknąć mandatu, zawczasu informując o kontroli policyjnej.

Bardzo ważną rzeczą związaną z nawigacją jest odpowiedni uchwyt na telefon. Idealny powinien być mały, aby nie zasłaniał kierowcy drogi, powinien odpowiednio mocno przylegać do szyby lub kratki wentylacyjnej oraz powinien stabilnie utrzymywać urządzenie, obojętnie czy nawigację GPS, czy telefon.

Ostatnimi czasy modne stało się posiadanie kamerki samochodowej, która rejestruje przebieg podróży i sytuację na drodze. Owszem, niekiedy pomaga ona w ocenieniu sytuacji na przykład podczas wypadku i wskazania winnego wykroczenia, ale raczej jest to jedynie modny gadżet, a czy potrzebny – ocenę pozostawiam do indywidualnego rozpatrzenia.

Jak widać warto zadbać o odpowiednie wyposażenie auta, szczególnie jeśli dbamy o bezpieczeństwo na drodze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here