Six Sigma

Przedsiębiorstwo, aby sprawnie funkcjonować i realizować cel nadrzędny, wymaga odpowiedniego zarządzania. Istnieje wiele teorii zarządzania, które mają skutkować efektywnością, wydajnością, minimalizacją kosztów i maksymalizacją zysków. Ciekawym zagadnieniem jest podejście Six Sigma w zarządzaniu. Czym jest Six Sigma? Jest to metoda, która została opracowana w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

Twórcą metody Six Sigma jest Bob Galvin – syn założyciela firmy TOYOTA. W opracowywaniu metody Six Sigma współpracował on z Billem Smithem.

Czym jest sigma?

W statystyce sigma to odchylenie standardowe zmiennej. Sześć sigm to odległość sześciu odchyleń od wartości centralnej rozkładu. Jak metoda zarządzania jakością Six Sigma działa w praktyce?

W tej metodzie uważa się, że pewne defekty występują w procesach z pewnym prawdopodobieństwem. A więc, celem metody Six Sigma jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia defektów. Stosowanie Six Sigma sprawia, że to prawdopodobieństwo zmniejsza się do 3,40 na milion okazji wystąpienia defektów. Podejście Six Sigma w zarządzaniu prowadzi do znacznie większej stabilności procesów.

Choć metoda Six Sigma budzi czasem w świecie inwestorów pewne wątpliwości, nie można jej odmówić efektywności. Nastawienie na zysk przedsiębiorstwa to cel, który stawiany jest nadrzędnie, bardzo często jako wypadkowa innych pomniejszych celów, krótko- oraz długo terminowych. Wiele przedsiębiorstw uzyskało niesamowite rezultaty opłacalności poprzez podniesienie jakości produktu, zmniejszenie strat i redukcji kosztów.

Znając odpowiednie narzędzia, które pozytywnie wpływają na jakość produktu, przedsiębiorca ma możliwość zastosowania tych narzędzi. Może nawet przewidzieć jak poprawi się efektywność produkcji, o ile zmniejszą się koszty produkcji. Na stronie operatorsystems.pl można dowiedzieć się o metodach zarządzania, w tym Six Sigma.

Wiele światowych firm zdecydowało się na to, by metoda zarządzania jakością Six Sigma była głównym narzędziem wspierającym działalność przedsiębiorstwa. A co ciekawe, Six Sigma stała się także metodą do zarządzania całym miastem. Fort Wayne to pierwsze miasto, które od 2000 roku jest zarządzane przy pomocy Six Sigma.

Dlaczego sześć sigm, a nie trzy lub pięć? Według wynalazców tej metody, sześć sigm pozwala nawet w bardzo obszernych liczbach, które napotyka się w produkcji, uzyskać zadowalający efekt. Podejście Six Sigma jest zatem narzędziem, które może być stosowane w bardzo dużej produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here