Kable światłowodowe i ich zakup – garść najważniejszych informacji

0
485

Kable światłowodowe znajdują zastosowanie w różnych układach i instalacjach. Możliwości, jakie oferują w zakresie prędkości przesyłu danych, są wysoce atrakcyjne. Znacząco przekraczają możliwości konwencjonalnych przewodów, od których różnią się także budową i zastosowanym medium przesyłowym. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji użytkowych związanych z kablami światłowodowymi. Dowiesz się jakie rodzaje kabli warto stosować w swoich instalacjach oraz jakimi kryteriami należy kierować się w trakcie przeglądania sklepowych ofert.

Kable światłowodowe – kluczowy element w układach optycznych

Znaczna część światowego przesyłu danych mknie po kablach światłowodowych. Obecnie, są używane zarówno w łączach lokalnych, ogólnokrajowych jak i tych przebiegających ponad ich granicami. W użytku prywatnym najczęściej wybór pada na kable światłowodowe dostosowane do wymogów domowej instalacji (na przykład krótkie przewody nazywane w skrócie pigtail). Kable o większej przepustowości znajdują zastosowanie przemysłowe i wykorzystywane są przez firmy konstrukcyjne, montażowe i telekomunikacyjne.

Wybierając światłowód, należy kierować się konkretnym miejscem i sposobem jego wykorzystania. Warto uwzględnić jakie urządzenie do transmisji danych będzie przez Ciebie wykorzystywane. Duży wpływ ma kwestia, czy jest to sprzęt jednomodowy, czy też wielomodowy. Warto też określić jakie złącza powinny znaleźć się na zakończeniu potrzebnego kabla. Funkcjonuje kilka typów złącz światłowodowych, wśród których najpopularniejsze to SC i FC. Ponadto złącza mogą występować w wersji UPC lub APC. W pierwszym wypadku występują ferrula prosta, w drugim – ścięta pod kątem wynoszącym około 8 stopni. 

Rodzaj wybranego złącza ma olbrzymi wpływ na użyteczność kabla światłowodowego. Rodzaj obecnych w zakończeniu włókien określa bowiem do jakiego konkretnego urządzenia dany przewód będzie się nadawał. Ponadto, wybierając kabel, należy zwrócić uwagę na warunki, w których będzie on użytkowany oraz na oddziałujące na niego czynniki środowiskowe. Do największych zagrożeń należy wilgoć, opady atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury. Na ich oddziaływanie narażone są przede wszystkim przewody ulokowane na świeżym powietrzu. Wówczas, warto wybrać przewody ze wzmocnioną warstwą izolacyjną, zabezpieczającą obecne wewnątrz włókna światłowodowe. 

Oznaczenia kabli światłowodowych 

Kable światłowodowe są oznaczone w dość skomplikowany sposób. Stosuje się jeden z trzech systemów kodowania. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się oznaczenia europejskie, choć można natknąć się także na odmienne systemy numeracji, szczególnie jeśli wybierasz światłowody wytworzone na rynku azjatyckim. Samo odcyfrowanie oznaczeń może być problematyczne, dlatego warto zdać się na pomoc specjalisty, który dobierze maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb przewód.

Oznaczenia kabli obejmują takie informacje, jak: sposób konstrukcji, typ zastosowanego uszczelnienia, wykorzystane materiały izolacyjne zewnętrzne, stopień wytrzymałość, liczba włókien i ich rodzaj. Ponadto każdy kabel światłowodowy powinien posiadać specjalny nadruk informujący na temat jego bieżącej długości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here