E-sport - czym jest i jak na nim zarabiać

Środowiska e-sportowe coraz głośniej dają znać całemu społeczeństwu, że granie w gry na komputerze nie jest niczym złym i można się przy tym rozwijać. Wiele, zwłaszcza młodych osób, zaczyna grać w gry komputerowe. Ma to związek z rosnącą popularnością tego sektora i wprowadzaniem nowych gier na rynek. Praktycznie każda osoba chociaż raz w życiu grała na komputerze, a ponad 50% osób robi to regularnie. Skoro jest to tak rosnąca branża to czemu by nie zacząć na tym zarabiać.

Czym jest e-sport

Dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego oznacza „sport elektroniczny”. Gracze rywalizują między sobą grając w swoje ulubione gry komputerowe. Można to robić w sposób rekreacyjny, jak ma to miejscu u większości osób, a także profesjonalny, gdzie za zwycięstwo zawodnicy otrzymują setki tysięcy dolarów. Jest to bardzo innowacyjna branża, która cały czas się rozwija. Producenci gier wypuszczają co jakiś czas aktualizację. Takie zachowanie ma na celu zachęcić nowe osoby do grania i spowodować, że stare nie odejdą znudzone monotonią. 

Jak zarabiać w e-sporcie

Zarabianie można podzielić na dwie grupy. W 1. uczestnik musi grać w grę, a w drugiej nie ma takiej potrzeby. Poniżej znajdą się przykłady zarabiania na e-sporcie z grupy 1.

1. Sprzedawanie postaci/przedmiotów

Grając sporo w gry komputerowe można zdobywać nowe postacie i przedmioty, które są bardzo drogie na rynku. Można sprzedawać je na różnych platformach za co otrzyma się fizyczną gotówkę. Sposób ten jest bardzo czasochłonny, jednak najrzadsze postacie i przedmioty mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Popularną usługą jest również boosting kont. Np. W League of Legends gracze są skłonni płacić po 50-100 euro za boosting rankingu ELO.

2. Stanie się profesjonalnym zawodnikiem

Osoby, które są bardzo mocno zmotywowane mogą również stać się zawodowymi graczami, za co będą otrzymywali miesięczne wpłaty. Jednak należy zwrócić uwagę, że rynek ten jest bardzo mocno opanowany przez osoby młode i ludzie w wieku około 30 lat nie mają szans na przebicie się. Jeśli wychodzi nowa aktualizacja w grze, która zmienia naprawdę dużo, należy od początku grać i szkolić się w tej dziedzinie. Następnie znaleźć skład i wybierać się na swoje pierwsze turnieje. Jeśli gracz będzie posiadał talent, a do tego będzie miał odrobinę szczęścia to na samym końcu czeka na niego kontrakt z nową organizacją.

3. Szkolenia dla innych graczy

Osoby, które osiągnęły najwyższy możliwy poziom po zakończeniu kariery profesjonalnego gracza mogą zacząć sprzedawać szkolenia dla młodych adeptów. Jeśli był ktoś bardzo rozpoznawalnym graczem to z pewnością będzie miał duży popyt na swoje usługi.

Powyższe sposoby przedstawiają możliwość zarabiania na grach komputerowych przy aktywnym udziale i graniu w nie. Poniżej znajdują się sposoby na zdobycie pieniędzy bez aktywnej gry.

1. Kupowanie i sprzedawanie postaci/przedmiotów

Jest to sposób również bardzo czasochłonny, ponieważ wzrost ceny jednego przedmiotu może trwać kilka miesięcy. Należy mieć duże pojęcie o rynku e-sportowym i nie bać się ryzyka. Jeśli ktoś posiada te cechy to z łatwością może kupować i sprzedawać różne przedmioty w grach komputerowych.

2. Założenie strony, bloga lub kanału w internecie

Istnieje również możliwość założenia strony internetowej, która będzie poświęcona wydarzeniom ze świata e-sportu. Na takiej platformie można umieszczać reklamy i linki polecające, za które ktoś zapłaci. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mają talentu do danej gry ale lubią ją oglądać i czytać nowinki na jej temat.

Ile zarabiają progracze w e-sporcie

Bardzo ciężko dostać szczegółowe dane dotyczące zarobków największych e-sportowych zawodników, jednak można je oszacować. Profesjonalny gracz zarabia, dzięki:

– wygranym turniejom,

– stałej pensji,

– prezentom od szefów i innych członków zespołu,

– stream-om, gdzie zawodnicy dostają donate, czyli przelewy od fanów, które wynoszą czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych,

– umową, które mają podpisane ze swoimi sponsorami. 

Wszystkie te składowe potrafią dać miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co dla zwykłego pracującego na pełen etat człowieka jest niewyobrażalną kwotą. Zawodnicy mają oczywiście treningi i przed ważnymi turniejami potrafią trenować nawet 7 razy w tygodniu po 8-9 godzin dziennie.

Czy życie progracza to czysta przyjemność

Każdy kto osiągnie najwyższy poziom w danej grze może śmiało powiedzieć, że czuje się spełniony. Zarabia on bardzo duże kwoty pieniędzy, a jego życie związane jest z tym co kocha. Zarabia on na swojej pasji i dzięki temu nie musi chodzić do innej pracy. Jednak bycie profesjonalnym zawodnikiem wiąże się również z dużą odpowiedzialnością za wyniki swoje i zespołu. Jeśli zdarzą się gorsze momenty to fani od razu będą pisali, że najlepiej zakończyć karierę i dać miejsce nowym zawodnikom. Presja na zawodnikach ciąży zarówno od strony fanów, a także całej organizacji, pod której skrzydłami grają. Osoby prowadzące tę organizację są zazwyczaj bardzo bogate, jednak nie chcą oni tracić pieniędzy i cały czas wywierają presję na zawodnikach. Codzienne treningi po 8 godzin dziennie również nie należą do najprzyjemniejszych, ponieważ wiele młodych osób gra w różne gry i bardzo rzadko zdarza się, że ktoś poświęca tyle godzin ze swojego tygodnia tylko na tę jedną rzecz. Jest się również osobą medialną i należy uważać na wypowiedzi w internecie.

Najpopularniejsze gry komputerowe związane z turniejami e-sportowymi

1. StarCraft II: Wings of Liberty

2. Hearthstone: Heroes of Warcraft

3. Counter Strike Global Offensive

4. League of Legends

5. Dota 2

Są to najpopularniejsze gry, o których słyszał praktycznie każdy. Kolejność ich jest losowa. Popularność tych gier zależy od wielu czynników. Wypuszczanie nowych aktualizacji, turnieje, a także zmiany w szeregach zespołów potrafią przyciągnąć ogromne liczby ludzi. Jeśli organizacja z jednego kraju zaczyna grać coraz lepiej to można zauważyć wzrost zainteresowania tą grą właśnie w tym kraju. Jest to bardzo duża branża, za którą stoją ogromne pieniądze. Osoby, które nie czują się dobrze w graniu na komputerze, a lubią tworzyć gry mogą z łatwością szukać pracy w organizacjach, które stoją za najpopularniejszymi grami komputerowymi na całym świecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here