Do czego służy adres IP?

Większość użytkowników Internetu, niejednokrotnie spotkało się z pojęciem „adres IP”. To właśnie dzięki niemu, możliwe jest swobodne nawiązywanie połączenia pomiędzy naszym laptopem lub smartfonem, a stronami internetowymi, które mamy zamiar przejrzeć. Do czego tak naprawdę służy adres IP i jaka jest jego rola w Internecie?

Czym jest adres IP?

Adres IP to unikalny, identyfikujący numer, który umożliwia prawidłową komunikację między urządzeniami znajdującymi się w sieci komputerowej. Składa się on z czterech liczb oddzielonych kropkami, na przykład: 100.200.25.8.  Początkowe liczby identyfikują konkretny adres sieci, z kolei końcowe oznaczają hosta czyli urządzenie, które zostało podłączone do sieci. 

Ponadto, adres IP może być dynamiczny bądź stały. Adres dynamiczny zmienia się wraz z kolejnym podłączeniem do sieci lub po upływie określonego czasu, najczęściej 24 godzin. Oznacza to, że użytkownik po każdym połączeniu z Internetem otrzymuje nowe IP.
Stałe IP (nazywane również statycznym), przypisane jest do konkretnego użytkownika sieci i nie zmienia się nigdy, nawet po zresetowaniu urządzenia. 

Można również wyróżnić IP przeznaczone do użytku publicznego, jak i prywatnego. Poprzez adres publiczny, użytkownik bezpośrednio łączy się z Internetem i jest całkowicie widoczny dla innych osób korzystających z sieci. Dzięki temu, możliwe jest dwustronne nawiązywanie połączeń i swobodne udostępnianie posiadanych zasobów. Z prywatnym adresem IP nie mogą łączyć się inni użytkownicy Internetu. Jest to adres IP, który jest używany na potrzeby sieci lokalnej (LAN).

 Bez względu na to czy łączysz się z Internetem za pomocą komputera czy smartfona, wszystkie działania, które wykonujesz w sieci pozostawiają po sobie ślad. Nieważne czy chodzi o zwyczajne przeglądanie stron internetowych i portali społecznościowych, robienie zakupów online, sprawdzanie prognozy pogody czy wysyłanie maili. Serwer, który odpowiada za daną witrynę, znajdującą się w sieci musi w jakiś sposób odpowiedzieć na Twoje żądanie. W tym celu potrzebny jest mu adresu IP użytkownika. Bez niego, jakiekolwiek działania w Internecie byłyby po prostu niemożliwe. 

Prywatność w sieci a IP

Z pozoru może się więc wydawać, że anonimowość w sieci jest praktycznie niemożliwa. Jeśli jednak Twój adres IP jest dynamiczny, będzie on ulegał ciągłym zmianom, chociażby po zresetowaniu danego modemu lub routera. Należy również pamiętać, że IP nie jest przypisane wyłącznie do konkretnego urządzenia, z którego łączymy się z Internetem. Jeśli w ciągu dnia łącząc się z siecią, korzystasz z różnych sieci wi-fi (chociażby w domu, w pracy czy w kawiarni przy kawie), wtedy za każdym razem posługujesz się innym adresem IP. Nie da się więc za jego pomocą, wyśledzić czy zidentyfikować z jakiego urządzenia dokładnie w tej chwili korzystasz. 

Oczywiście, w niektórych przypadkach jest to możliwe. Aby uzyskać tę wiedzę, potrzebne są jednak dodatkowe informacje, które zapisane są na różnych serwach, z którymi łączyło się dane urządzenie. Dokładne dane przechowuje również dostawca internetu (ISP), z którego usług korzystasz. Dane te są z kolei całkowicie poufne i mogą zostać udostępnione wyłącznie na potrzeby organów ścigania. 

Niektórzy internauci chcąc zmienić swój aktualny adres IP, stosują powszechnie znane metody umożliwiające osiągnięcie większej anonimowości w sieci. Można tego dokonać za pomocą proxy, tora, jak i cieszącej się ostatnio coraz większą popularnością usługi VPN. Coraz więcej użytkowników sieci decyduje się na ukrycie adresu IP w celu ochrony prywatności w sieci. Dzięki temu łącząc się z wybranym serwerem, posługują się w Internecie wyłącznie adresem IP, który uzyskali dzięki proxy, VPN czy torowi. Umożliwia to chociażby uzyskanie dostępu do stron, które wymagają posiadania zagranicznego adresu IP. 

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here